Uczniowie koła naukowego pod kierunkiem pani Danusi w ramach projektu BYĆ JAK IGNACY, poznają pojazdy przyszłości. A wśród nich: samochody autonomiczne, samochody latające oraz kolej magnetyczna. Czym jeszcze zadziwi nas nauka?
W dobie ogromnego postępu cywilizacyjnego doszliśmy do punktu, w którym nasze nieprzemyślane działania odciskają piętno na naturze. Ogromne zakłady przemysłowe zatruwają powietrze, wodę, glebę tylko po to, aby zaspokoić wciąż rosnące potrzeby ludzi. Ziemia nie nadąża z odnową, a ludzka działalność coraz bardziej ją wyjaławia. My również swoim postępowaniem działamy destrukcyjne na naturę. A wcale nie potrzeba tak dużo, bo wystarczy tylko przestrzegać kilku prostych zasad, według których postępując możemy na co dzień żyć ekologicznie.
Segregowanie odpadów
Selektywna zbiórka odpadów we własnym domu to pierwszy i podstawowy krok do poprawy jakości środowiska w którym żyjemy. Pozwala zminimalizować ilość odpadów, które trafiają na wysypiska śmieci.
Korzystaj z opakowań nadających się do recyklingu
Z reguły każde opakowanie posiada stosowne oznakowanie, które informuje nas o tym czy nadaje się do segregacji. Jeśli wybieramy produkty, które nie są segregowane to zasilamy tym samym ilość odpadów na wysypisku.
Utylizuj baterie.
Baterie są produktami niezwykle szkodliwymi i uciążliwymi zarówno dla środowiska jak i dla ludzi. Zawierają metale ciężkie takie jak: rtęć, ołów, kadm, lit i to w tak dużym stężeniu, że związki z tej jednej baterii po uwolnieniu do środowiska skażają glebę a przedostawszy się do wody czynią ją niezdatną do picia. Zatrucie tymi związkami czyni nieodwracalne szkody w ludzkim organizmie prowadząc do przewlekłych chorób, wywołując nowotwory, a w dużych dawkach są śmiertelne dla ludzi i zwierząt. Dlatego tak ważnym jest oddawanie zużytych baterii w specjalnie wyznaczone miejsca. Nigdy nie należy wyrzucać ich do śmieci ogólnych!
Oszczędzaj energię elektryczną
Każdy chyba wie, jakim kosztem ekologicznym pozyskiwana jest energia elektryczna? To właśnie za sprawą potężnych elektrowni, które na obecną chwilę pozostają największym zatruwaczem zarówno powietrza, wody jak i gleby pozyskiwana jest energia elektryczna. Dlatego też redukcja zużycia energii elektrycznej w naszych domach jest konieczna, bo poprzez to zmniejszamy jej zapotrzebowanie i przyczyniamy się do ochrony środowiska. W związku z tym konieczne jest dbanie o zmniejszenie zużycia energii elektrycznej w prosty sposób poprzez wyrobienie nawyków gaszenia zbędnie zapalonych świateł, zakupu nowych energooszczędnych artykułów AGD, sukcesywnej wymiany oświetlenia na energooszczędne żarówki. Ponadto doskonałym rozwiązaniem jest możliwość wykorzystania odnawialnych źródeł energii natury, jaka zawiera się w słońcu, wodzie i wietrze.
Ograniczaj zużycie wody
Oszczędność wody jest nie tylko ważna z punktu widzenia ekologii, ale jest to również bardzo ważna kwestia w aspekcie naturalnych zasobów wody pitnej. Jest ich naprawdę mało, a zanieczyszczenia powietrza, wody i gleby skutecznie ograniczają ich występowanie. Wodę czerpie się z brudnych rzek, jezior i studni głębinowych, ale jej jakość się stale pogarsza. Możemy dbać o to, aby używać wody tyle tylko ile potrzebujemy, eliminować zbędne wylewanie, brać kąpiel pod prysznicem bez zbędnego wydłużania jej czasu trwania, choć dla wielu ich ogród i trawa w nim rosnąca ma dużą większą wartość niż dziesiątki metrów sześciennych wylanej wody na podlewanie to, mimo tego powinni je graniczyć i założyć kwietne łąki.
Używaj ekologicznych toreb
Świadomi konsumenci coraz częściej wybierają torby ekologiczne zamiast foliowych, które powstają w wyniku przetworzenia produktów ropy naftowej. Jedna torba plastikowa może ulegać rozkładowi nawet 400 lat .Torby ekologiczne np. z bawełny lub juty są doskonałą alternatywą dla zanieczyszczających nasze środowisko toreb foliowych i są bardzo trwałe. Używanie toreb ekologicznych świadczy o tym, że dbamy o środowisko i zdrową przyszłość dla nas oraz na naszych przyszłych pokoleń.
Uczniowie klasy IV przystąpili do programu ,,Być jak Ignacy". Życzymy im wielu ciekawych zajęć!
Witamy w kolejnym roku szkolnym 2019/2020. Zaczynamy intensywną pracę! Wszystkim życzymy wielu sukcesów!
Babciu i Dziadku, choć mało rozumiem
kocham Was mocno, jak tylko kochać umiem.
Bardzo Was doceniam i bardzo szanuję,
a dzisiaj po prostu dziękuję.
Z Wami nie jest straszny świat,
Babciu, Dziadku żyjcie nam 100 lat.
" Spotkania z poezją" w Miejskiej Bibliotece Publicznej
w Jezioranach
Uczennica NASZEJ szkoły, Nikola Kowalczyk, zdobyła I miejsce i będzie rywalizować o pierwsze miejsce w konkursie recytatorskim w Biskupcu.
Prace naszych uczniów
OGNISKO!!!
Sałatkowy Master Chef
Uczniowie naszej szkoły poznawali zdrowe produkty oraz własne możliwości w komponowaniu tych produktów i tworzeniu pysznych sałatek. Było zdrowo i smacznie .
Konkurs recytatorski pod hasłem " Wiosenne wierszowanie"
Uczniowie rywalizowali w trzech kategoriach: klasy I - III, IV - VI i VII - VII, gościnnie wystąpiła również " zerówka" i przedszkole. Do dalszego etapu zakwalifikowali się następujący uczniowie: Zofia Ułanowska, Sara Brzezińska, Nikola Kowalczyk, Gabriela Bułkowska, Wiktoria Dębek, Kamil Sielecki oraz Kajetan Borówko. Brawo!!!
1 III 2019 r. ucznowie naszej szkoły hucznie się bawili na balu karnawałowym, była dobra muzyka, tańce, konkursy oraz .... NAGRODY
DRODZY RODZICE!!!
W tym miejscu znajdziecie wszystkie dokumenty potrzebne do rekrutacji na rok szkolny 2019/2020.Rodzice dzieci, które pójdą do klasy 1 wypełniają zgłoszenie do szkoły. Jeżeli dziecko mieszka poza obwodem szkoły konieczne jest wypełnienie wniosku i oświadczenia. Wnioski obowiązują również dzieci, które zamierzają rozpocząć edukację w przedszkolu, bądź "zerówce". Dzieci pozostające w tej samej grupie wypełniają deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego.
oswiadczenie_jmn_rezygnacja.docx
21. 12. 2018 r. sala wiejska w Radostowie rozbrzmiewała niebiańskim śpiewem kolęd, przygotowanym przez uczniów nasze szkoły.
Dnia 09. 11. 2018 r. na sali wiejskiej w Radostowie odbyła się " Biesiada Patriotyczna", zorganizowana przez społeczność naszej szkoły. Uczniowie uczcili 100 - lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, śpiewając pieśni patriotyczne, przypominające naszą trudną historię oraz recytując wiersze o Ojczyżnie. Wspólnie odśpiewaliśmy Rotę oraz Mazurek Dąbrowskiego. To była bardzo wzruszająca lekcja historii.
17-19 września to piękne, słoneczne dni dla nas dni w Pięknej Górze pod Giżyckiem. Nad jeziorem, w środku lasu, w luksusowym ośrodku Gwarek, z pysznym jedzeniem, spędzaliśmy wspaniały czas zabawy, integracji i survivalu podczas Zielonej Szkoły. Niezapomniany czas, ludzie i miejsce! Oby wiecej takich atrakcji Drodzy Rodzice;)
20 września najmłodsi doskonale bawili się przy obchodach Dnia Przedszkolaka i Dnia Pieczonego Ziemniaka.