Przydatne artykuły

Ewaluacja całościowa

Czy bać się ewaluacji całościowej?

7 października 2009 roku zostało podpisane rozporządzenie w sprawie nadzoru pedagogicznego. Celem wprowadzanych rozwiązań było i jest wzmocnienie systemu nadzoru pedagogicznego ze szczególnym uwzględnieniem dokonywania analizy i oceny jakości działalności edukacyjnej szkół i placówek.

Taka ewaluacja całościowa została w bieżącym roku szkolnym przeprowadzona w Szkole Podstawowej w Radostowie. Była to pierwsza ewaluacja całościowa w naszej gminie.

Wrzesień 2011 r. w szkole w Radostowie był więc niezwykle pracowity, bowiem i dyrektor, i nauczyciele przygotowujący się do ewaluacji spędzali w niej codziennie po kilkanaście godzin, by już sama ewaluacja przebiegła bez zakłóceń. I tak właśnie było. Odpowiednio przygotowane materiały pozwoliły na sprawne przeprowadzenie badania. Potem już było oczekiwanie na efekty i typowanie, prawie jak przy grach, czy udało nam się zaliczyć satysfakcjonujący nas poziom.

Nie bójmy się więc ewaluacji, lecz już teraz róbmy wszystko, by znaleźć się na wysokich poziomach we wszystkich możliwych obszarach.