O projekcie "Poznajcie moją małą Ojczyznę" słów kilka

Nauka poprzez współpracę.

Wspólny projekt młodych radostowian z sześcioma polskimi szkołami.

Od 13 grudnia ubiegłego roku uczniowie ze szkoły Podstawowej w Radostowie uczestniczą w krajowym programie eTwinning, czyli realizują przez Internet projekt pt.: "Poznajcie moją małą Ojczyznę"  we współpracy ze szkołami w Sopocie, Szczekarkowie, Kapturach, Górkach Noteckich, Warszawie, Stargardzie Szczecińskim.

Każda ze szkół ma do wykonania te same zadania, różni je tylko sposób realizacji oraz forma udostępnienia wyników w sieci, bo uczniowie będą mogli pochwalić się efektami pracy w Internecie z wykorzystaniem aplikacji i narzędzi dostępnych w komputerach, a są to m.in.: audiokonferencja, czat, dziennik projektu, e-mail, forum, programy do tworzenia prezentacji multimedialnych, np. Microsoft PowerPoint, wideo, zdjęcia i obrazy, MP3, publikowanie stron www, TwinSpace, wideokonferencja.

Metoda projektu nie jest czymś nowym. Uczniowie gimnazjum realizują obowiązkowo projekty edukacyjne określone Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 sierpnia 2010 r. Szkoły podstawowe wykorzystują tę metodę, jako jedną z wielu metod aktywizujących ucznia w procesie dydaktycznym, co przekłada się potem na lepsze wyniki w nauce, poprawienie umiejętności uczenia się, zwiększoną motywację do pracy czy lepszą koncentracją na realizowanym zadaniu. Jak widać warto wesprzeć się na metodzie projektu, bo osiąga sie same korzyści.

Temat- moja mała ojczyzna, jest bliski wszystkim. Mała Ojczyzna to miejsca szczególnie znane i kochane, w których czujemy się dobrze i bezpiecznie, o których nigdy nie zapomnimy, a które warto przybliżyć innym. Tak więc grupa uczniów ochoczo zabiera się do pracy, mając na uwadze potrzebę chwalenia się tym, co ją otacza.

Taki cel przyświecał założycielom projektu, a uczniowie Szkoły Podstawowej w Radostowie, jako ich partnerzy, będą wnikliwie penetrować okolicę, by zaprezentować najpiękniejsze miejsca swojej miejscowości, a może i... całego regionu, by przybliżyć tradycje, kulturę i obyczaje. Nie pominą oczywiście siebie, jako że są integralną częścią warmińskiej wsi ukrytej wśród pól i lasów Zielonych Płuc Polski- Warmii i Mazur.

Pory roku wyznaczą uczniom kierunek działań. To w ich rytmie żyły minione pokolenia, o których chcą teraz opowiadać. Nie zapomną również o żyjących osobistościach z regionu- wartych przybliżenia. Przeprowadzą wywiady z kilkoma znanymi i lubianymi osobami.

Zastosują  współczesne media elektroniczne, by przekaz był łatwy, prosty i powszechnie dostępny dla każdego. Zaczną od profilu na Facebooku.smiley